Elitia Whatsapp

Pediatrik Zirkonyum Kronlar

Halk arasında kaplama olarak bilinen kron uygulamaları, çok fazla madde kaybı olan, birden fazla yüzeyinde çürük bulunan ya da yapısal olarak güçsüz olan dişlerde tercih edilen, tüm dişi şapka gibi saran bir uygulamadır.

Erişkin diş hekimliğinde sıklıkla kullanılan bir materyal olan zirkonyum kronların, son yıllarda çocuk diş hekimliği pratiğinde de kullanımı yaygınlaşmıştır. Pediatrik zirkonyum kronlar, çürümüş veya kırılmış süt dişini orijinal görünümüne ve işlevine kavuşturmak için diş yapıştırılan diş şeklindeki kaplamalardır.  Günümüzde özellikle ön dişleri fazla miktarda çürümüş (erken çocukluk çağı çürüğü) çocuk hastalarda popülerlik kazanan bir tedavi yöntemidir.

Pediatrik zirkonyum kronlar dişte gerekli hazırlık yapıldıktan sonra hem ön hem de arka dişlere kuron olarak uygulanabilmektedir. Prefabrike oldukları için herhangi bir ölçü işlemine gerek duyulmadan kısa süre içinde uygulanabilmektedir. Prefabrike pediatrik zirkonyum kronlar, üstün estetik ve fiziksel özelliklere sahiptir ve dişeti ile uyumu oldukça yüksektir. Plak tutunmasını engelleyen yüzey yapısı ve yüksek ebeveyn memnuniyeti avantajları arasındadır.

Dolgu ile kıyaslandığında kanal tedavisi, amputasyon gibi işlem görmüş ve madde kaybı çok fazla olan dişlere uygulandığında dolguya göre çok daha uzun ömürlüdür. Doğal dişi taklit ettiği için komşu dişlerin birleşim noktaları ile daha uyumludur. Daha sağlamdır. Dişi tümü ile sardıklarından dişin başka bir yüzeyinden çürümesi gibi bir sorunla karşılaşılmamaktadır. 

Ebeveynlerin aklına takılan diğer bir önemli soru da süt dişinin sallanıp düşme zamanı gelince, kronlara ne yapılacağıdır. Kronlar dişlerin üstüne yapıştırıldığı için, dişlerin düşme zamanları geldiğinde dişle beraber düşecektir. Ayrıca bir işlem uygulanmasına gerek yoktur.