Elitia Whatsapp

Çocuk Diş Hekimliğinde Genel Anestezi ve Sedasyon

Genel anestezi altında diş tedavisine nasıl karar vermeliyim?

Çocukların diş sağlığı söz konusu olduğunda en sık görülen problem diş çürükleridir. Diş çürükleri tedavi edilmediğinde ilerleyerek ağrı, enfeksiyon, yüzde şişlik ve diğer dişlerin de çürümesine neden olurlar. Çürük dişler sadece ağız ve diş sağlığını değil; aynı zamanda genel sağlığı, beslenme düzeni, uyku düzeni ve çocuk psikolojisini de etkilemektedir. Bu nedenle varsa diş çürüklerinin tespit edildiği ilk andan itibaren en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Maalesef diş hekimi ve diş korkusu olan, ağrısı olan ve tedavi olmayı reddeden çocukların diş tedavilerini diş hekimi koltuğunda yapabilmek her zaman mümkün olamamaktadır. Bazen de çok sayıda çürük diş olması durumunda çocuğun yaşının küçük olması nedeniyle motivasyonu bozulabilmektedir.

Böyle durumlarda çürük diş sayısı kaç tane olursa olsun çocuğunuzun tüm dişlerinin tedavileri ile koruyucuları sizleri ve çocuğu strese sokmadan sedasyon veya genel anestezi altında tek seferde gerçekleştirilebilmektedir. Bu noktada kararı ve yönlendirmeyi en iyi pedodonti uzmanı yapacaktır. Çocuğun anestezi altında tedavi görmesi, rahatlatıcı bir deneyim sağlamak ve diş sorunlarını etkili bir şekilde çözmek amacıyla tercih edilir.

Genel anestezi altında diş tedavisi ne zaman gereklidir?

Diş hekimi korkusu fazla olan, iş birliği yapmakta zorlanan, uzun süreli işlemlere ihtiyacı olan ya da özel gereksinimi olan çocukların diş tedavilerini klinik şartlarda yapabilmek her zaman mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda, sedasyon ya da genel anestezi altında tüm diş tedavileri tek seansta yapılabilmektedir.

Genel anestezi, aşırı korkulu ya da çok küçük yaştaki çocukların diş tedavisi sırasında ani hareketlerine bağlı gelişebilecek yaralanma riskini de ortadan kaldırmakta ve yapılan diş tedavilerinin başarısını ve kalitesini arttırmaktadır.

Genel anestezi altında diş tedavisi bir tedavi yöntemi olmaktan ziyade bir zorunluluktur. Hiçbir anne baba çocuğunun diş ağrısıyla beklemesini ya da ağrıya dayanmasını istemez.

Genel anestezi altında diş tedavisi kimlere yapılmalıdır?

 • Acil tedavi gereksinimi olmasına rağmen tedavi için istekli olmayan çocuklar,
 • Erken çocukluk çağı çürükleri (biberon çürüğü) denilen çok sayıda yaygın çürüklere sahip küçük yaştaki çocuklar,
 • Tedavisinin tek seansta tamamlanması gereken çocuklar (uzak yerde oturulması, zaman kısıtlaması gibi nedenler),
 • Acil tedavi gereksinimi olan ancak akut enfeksiyon ya da alerji sebebiyle lokal anestezi yapılamayan çocuklar,
 • Bulantı refleksi olan çocuklar,
 • Özel gereksinimi olan çocuklar

Genel anestezi öncesi ne gibi hazırlıklar yapılır?

Çocuklarda genel anestezi altında diş tedavisi planlandığında, operasyon öncesi bir dizi hazırlık yapılır. Bu hazırlıklar arasında çocuğun tıbbi geçmişinin değerlendirilmesi, ameliyat öncesi değerlendirmeler, gerekli tetkiklerin yapılması ve ebeveyne bilgi verilmesi yer alır. Anestezi uzmanı, çocuğun genel sağlık durumunu değerlendirir ve anesteziye yanıtını öngörebilmek adına ilgili bilgileri inceler. Şimdiye kadar kullandığı tüm ilaçlar, geçirdiği ameliyat ve hastalıklar belirlenerek fiziksel muayenesi yapılır. Bu esnada hastaların bir kısmından kan tetkikleri de istenebilir.

Anesteziden önce neler yapmalıyım?

Çocuğun ameliyat öncesinde herhangi bir burun akıntısı, öksürük, hapşırık gibi şikâyetlerinin olmaması gerekmektedir. Genel anestezi işleminden 8 saat öncesinden itibaren yemek yenmemeli ve su da dahil olmak üzere sıvı alınmamalıdır. Sabah size söylenen saatte hastaneye giriş yaptıktan sonra odanızda işlem saatine kadar dinlenmelisiniz. Tüm bu adımlar, güvenli bir anestezi süreci ve başarılı bir operasyon için önemlidir.

Genel anestezi uygulaması nasıl yapılmaktadır?

Uyutma ve uyandırma işlemleri hastane şartlarında anestezi uzmanı tarafından yapılmaktadır. Diş tedavileri ise uzman diş hekiminiz tarafından yapılmaktadır.

İşlem süresi ne kadardır?

Genel anestezi ile diş tedavilerinin işlem süresi, tedavi edilecek diş sayısına ve tedavilere göre şekillenmekte olup, 30 dakikadan 3 saate kadar değişebilmektedir. Genel anestezi altında diş tedavisi konusunda tecrübeli uzman diş doktorunuz size yaklaşık işlem süresi hakkında bilgi verecektir.

Genel anestezi sonrası bakım nasıl olmaktadır?

Genel anestezi sonrası bakım, çocuğun uyanma sürecini takip ederek ve olası komplikasyonları önleyerek gerçekleştirilir. İşte genel anestezi sonrası bakım adımlarından bazıları:

 1. Uyandırma ve Gözetim: Çocuk, ameliyat sonrasında anestezi etkisinden çıkmaya başlar. Bu süreçte, uzman ekipler tarafından dikkatlice izlenir ve uyandırma odasında gözlemlenir.
 2. Vital Bulguların İzlenmesi: Kan basıncı, nabız, solunum hızı ve oksijen seviyeleri gibi vital bulgular düzenli aralıklarla kontrol edilir. Bu, çocuğun genel sağlık durumunun takip edilmesini sağlar.
 3. Ağrı Yönetimi: Çocuğun ameliyat sonrası ağrısı kontrol altına alınır. Bu, rahat bir iyileşme süreci için önemlidir. Ağrı yönetimi genellikle ilaçlar kullanılarak sağlanır.
 4. Sıvı ve Beslenme: Çocuğa, yavaşça sıvılar ve besinler verilmeye başlanır. Bu, vücut fonksiyonlarının normale dönmesine yardımcı olur.
 5. Taburcu Hazırlıkları: Çocuğun durumu iyileştikçe, aynı gün içerisinde taburcu olması için gerekli hazırlıklar yapılır. Ebeveyne gerekli öneriler yapılır.

Genel anestezi sonrası çocuğumun çok ağrısı olur mu?

Çocuğunuzun en rahat şekilde uyanabilmesi için çocuğun daha derin anestezi altındayken bir ağrı kesici ilaç uygulanır. İşlem sonrası olabilecek ağrılar için basit bir ağrı kesici şurup yeterli olacaktır. Ameliyattan sonraki dönemde ağrı yaratacak işlemler söz konusu ise doktorunuz çocuğunuz için en uygun ağrı kesici türü konusunda sizi bilgilendirecektir.

Genel anestezi sonrası ne zaman taburcu oluruz?

Genel anestezi sonrası çocuk 3-4 saat hastanede gözlem altında tutulur. Operasyondan sonraki yeme-içme hakkında anne ve babalar doktor tarafından bilgilendirilir. Yapılan kontrol sonucu bir sorun görülmemesi durumunda çocuk taburcu edilir. Bir günlük bir dinlenmenin ardından günlük hayatına devam edebilen çocuklar, dilerlerse ertesi gün okula dahi gidebilir.

Genel anestezi sonrası diş bakımı nasıl olmalıdır?

Genel anestezi işlemi tamamlandıktan sonra çocuklar günlük diş bakımına ebeveynlerinin desteği ile beklemeden başlamalıdır. Tedavi sonrası kontrol seansında pedodontistiniz diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve beslenme konularında ebeveyn ve çocuğu detaylıca bilgilendirmektedir. Çocuklar mutlaka 4 ayda 1 düzenli olarak diş kontrolüne çağrılmaktadır. Bu sayede yeni oluşacak çürüklerin de önüne geçilmiş olur.