Pedodonti

Pedodonti Nedir ?

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), çocuğun doğumundan başlayarak süt dişlerinin tamamının değiştiği 12-13’lü yaşlara kadar uzanan süreçte, süt dişlerinin ve kalıcı dişlerin korunması ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır.

Pedodontist Kimdir ?

Diş hekimliği fakültelerindeki 5 yıllık lisans eğitiminin ardından, Pedodonti Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamlamış çocuk diş hekimliği uzmanlarına ‘Pedodontist’ adı verilmektedir. Yani pedodontist çocuklarla iletişim kurma ve çocuklarda diş tedavileri hakkında genel diş hekimliği eğitimine ek olarak özel eğitim almış çocuk diş doktorudur.

Çocuğumu Neden Pedodontiste Götürmeliyim ?

Çocuklarda ağız ve diş sağlığı konusunda uzmanlaşmış hekimlerdir.

Çocuğun ilk karşılaşması gereken diş hekimi grubu pedodontistlerdir. Çocuk psikolojisini çok iyi bildiklerinden dolayı çocuklarda diş hekimi korkusu oluşmasını önlerler. Çocuklarda diş hekimi korkusunun gelişmesi, ileri yaşlardaki diş tedavileri sırasında çok büyük sorunlar çıkartabilir.

Pedodontistler özellikle süt dişlerinin yapılarını, değişme zamanlarını, süt dişlerinin kalıcı dişlerden farklılıklarını ve yapılması gerekenleri daha iyi bilmektedirler. Bundan dolayı çocuklarda diş tedavilerine pedodontistler ile başlanmasında çok büyük faydalar vardır.

Travmatik diş yaralanmaları ve tedavileri konusunda donanımlı olduklarından dolayı, çocukların düşmesi, yaralanması, oyun kazası, havuz kazası vb. durumlar sonucunda dişlerde meydana gelen problemlerin tedavilerinin pedodontistler tarafından yapılması uzun dönem başarı açısından büyük önem taşımaktadır.

Çocuklarda diş muayenesi ilk ne zaman yapılmalıdır ?

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organisation-WHO) ve Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği (American Academy of Pediatric Dentistry-AAPD) ilk diş hekimi muayenesinin ilk süt dişi çıktıktan sonra (genellikle 6 ay – 1 yaş arasında) yapılmasını önermektedir.

Çocuk diş hekimlerinin (pedodontistlerin) öncelikli amacı; çocukların dişlerinin çürümesini önlemektir. Erken dönemde yapılan bu ilk muayenedeki amaç; ebeveynlere bebeklerinin dişlerinin çürümesini önlemek için neler yapmaları gerektiğini anlatmak ve anne-babaları düzenli aralıklarla kontrollere çağırarak çocukların diş sağlığını kontrol altında tutmaktır.

Çocuğunuzun diş hekimiyle olan ilk randevusundan önce, ona asla diş hekimi deneyimlerinizden bahsetmeyin. Ayrıca çocuğunuza kesinlikle ‘’Canın acımayacak, korkmana gerek yok, iğne yapılmayacak. ‘’ tarzı cümleler kurmayın. Çünkü bu tarz bir konuşma, çocuğunuzda korkulacak bir durum olabileceği düşüncesine yol açar ve endişe yaratır.