GENEL ANESTEZİ

Alanya’da Sedasyon ve Genel Anestezi Altında Diş Tedavileri

Çocukların diş sağlığı söz konusu olduğunda en sık görülen problem diş çürükleridir. Diş çürükleri çocukların sadece ağız ve diş sağlığını değil; aynı zamanda genel sağlığını, beslenme düzenini, uyku düzenini ve psikolojisini de etkilemektedir. Bu nedenle varsa diş çürüklerinin tespit edildiği ilk andan itibaren en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Ancak diş hekimi korkusu olan veya iletişim kurulamayan çocukların diş tedavilerini diş hekimi koltuğunda yapabilmek her zaman mümkün olamamaktadır.

Böyle durumlarda çürük diş sayısı kaç tane olursa olsun tüm dişlerin tedavileri ile koruyucuları çocuğu ve aileyi strese sokmadan sedasyon veya genel anestezi altında tek seferde gerçekleştirilebilmektedir.

Genel anestezi altında diş tedavisi ne zaman gereklidir?

Diş hekimi korkusu fazla olan, iletişim kurulamayan ya da engelli çocukların diş tedavilerini klinik şartlarda yapabilmek her zaman mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda, sedasyon ya da genel anestezi altında tüm diş tedavileri tek seferde yapılabilmektedir.

Genel anestezi, aşırı korkulu ya da çok küçük yaştaki çocukların diş tedavisi sırasında ani hareketlerine bağlı gelişebilecek yaralanma riskini de ortadan kaldırmakta ve yapılan diş tedavilerinin kalitesini arttırmaktadır.

Genel anestezi altında diş tedavisi bir tedavi yöntemi olmaktan ziyade bir zorunluluktur. Çocuğun diş ağrısıyla beklemesinin istenmesi kabul edilemez.

Genel anestezi altında diş tedavisi kimlere yapılmalıdır?

ü  Acil tedavi gereksinimi olmasına rağmen iletişim kurulamayan çocuklar,

ü  Erken çocukluk çağı çürükleri ya da biberon çürüğü denilen yaygın çürüklere sahip küçük yaştaki çocuklar,

ü  Tedavisinin tek seansta tamamlanması gereken çocuklar (uzak yerde oturulması vb. nedenle),

ü  Acil tedavi gereksinimi olan ancak akut enfeksiyon ya da alerji sebebiyle lokal anestezi yapılamayan çocuklar,

ü  Fiziksel engelli çocuklar,

ü  Zihinsel engelli çocuklar.

Genel anestezi ile diş tedavisi planlandığında operasyon öncesi neler yapılır?

Diş tedavisinin genel anestezi altında yapılması planlandığında, işlem öncesinde çocuk mutlaka genel anestezi uzmanı tarafından muayene edilir ve anestezi almasında herhangi bir risk olup olmadığı kontrol edilir. Çocuğun sistemik durumuna göre ek tahliller istenebilir.

Yapılan tetkikler sonucu çocuğun anestezi almasında herhangi bir sakınca yoksa, çocuk randevu gününde operasyondan 8 saat öncesinden itibaren yeme içmeyi bırakmalıdır.

Genel anestezi günü neler yapılır?

Genel anestezi günü belirlenen saatte çocuk ailesiyle birlikte hastaneye gelir. Anestezi uzmanı çocukların işlem sırasında rahat ve ağrısız bir deneyim yaşamasını sağlar. Cerrahi sırasında hastaların kalp hızı, kan basıncı, solunum hızı ve derinliği, vücudun oksijen düzeyi gibi gerekli bütün yaşamsal fonksiyonlarını düzenli olarak kontrol ederek hasta güvenliğini sağlar.

Operasyonda anestezi doktorunun çocuğu uyutmasından sonra gerekli tüm diş tedavileri (dolgu, çekim, kanal, fissür örtücü, flor, pediatrik kaplamalar vs.) yapılan çocuk yine anestezi doktoru tarafından uyandırılır. Anne ve babasının yanında gözünü açtığında çocuğun haberi bile olmadan tüm diş tedavileri tek seferde tamamlanmış olur.

Genel anestezi sonrası bakım nasıl olur?

Genel anestezi sonrası ebeveynler ve çocuk 4 saat hastanede gözlem altında tutulur. Operasyondan sonraki yeme-içme durumu hakkında anne ve babalar doktor tarafından bilgilendirilir. Yapılan kontrol sonucu bir sorun görülmemesi durumunda çocuk taburcu edilir. Bir günlük bir dinlenmenin ardından günlük hayatına devam edebilen çocuklar, dilerlerse ertesi gün okula dahi gidebilir.

İşlem süresi ne kadardır?

Anestezinin uygulanması halinde tedavi süresi boyunca çocuk hiçbir ağrı ya da acı hissetmez. Sonrasında ise ağrı kesici kullanımı yeterli olacaktır. Tedavi süresi hastanın durumuna bağlı olarak değişebilir. İşlem yapılacak diş sayısı ve tedavinin çeşidi, süreç üzerindeki en büyük etkendir.

Genel anestezi sonrası çocuğumun çok ağrısı olur mu?

Çocuğunuzun en rahat şekilde uyanabilmesi için çocuğun daha derin anestezi altındayken bir ağrı kesici ve bazen lokal anestezik ilaç enjeksiyonları uygulanır. Verilecek ağrı kesici türü uygulanan prosedüre göre değişir. İşlem sonrası olabilecek ağrılar için basit bir ağrı kesici yeterli olacaktır. Ameliyattan sonraki dönemde ağrı yaratacak işlemler söz konusu ise doktorunuz çocuğunuz için en uygun ağrı kesici türü konusunda sizi bilgilendirecektir.

Genel anestezi sonrası kontrol nasıl olmalıdır?

Genel anestezi işlemi tamamlandıktan sonra çocuklar günlük diş bakımına ebeveynlerinin desteği ile devam etmelidir. Çocuklar mutlaka 4 ayda 1 düzenli olarak çocuk diş hekimine muayene ettirilerek kontrolleri sağlanmalıdır. Bu sayede yeni oluşacak çürüklerin de önüne geçilmiş olur.

Süt dişi çekiminde sedasyon uygulanabilir mi?

Diş çekimi özellikle küçük yaştaki birçok çocuk için aşırı düzeyde korku ve kaygı nedenidir. Sözlü iletişime ve davranış yönetimine izin vermeyen korkan çocuk hastada lokal anestezi (iğne) yapıp dişi çekmek çok güçtür ancak çocuğun diş ağrısıyla beklemesi de kabul edilemez. Bu durumda sedasyon veya genel anestezi altında süt diş çekimi hem çocuk hem diş hekimi de ebeveynler açısından konforlu bir tedavi yaklaşımıdır. Travmatik bir deneyim yaşamadan ağrılı veya enfeksiyonlu dişinden kurtulan çocuk hasta gelecekteki diş tedavilerinde de daha güvenli ve huzurlu davranacaktır.

 

Her geçen gün gelişen dental teknolojiler, genel anestezi dalına da birçok yenilik katmıştır. Yeni anestezi teknikleri ile anestezi, endişe edilecek bir durum olmaktan çıkmıştır. Genel anestezinin güvenilirliğine inanmak adına çocuklar için yapılacak uygulamalarda alanında uzman olan diş hekimleri tercih edilmelidir. Alanya’da çocuk ve yetişkinlerde Sedasyon ve Genel Anestezi Altında Diş Tedavileri hakkında ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Hekimlerimiz

Tüm Tedavilerimiz ve Daha Fazlası İçin!

Özel Elitia Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği web sayfası için butonu kullanabilirsiniz.